Google’ın 2021 Algoritma Güncellemesi Google Sıralamanızı Düşürmüş Olabilir!

admin

1 Kasım 2021

Gelişme ve değişim hızı günden güne büyüyen çevrimiçi pazar karşısında online’de yer alan kuruluşların web sitelerinin arama motorlarında üst sıralarda yer almaları için devamlı olarak SEO çalışmaları yaptıklarını gözlemleyebilirsiniz. Google, Bing, Yahoo, Yaani, Yandex gibi diğer tüm arama motorlarında ilk sayfada yer almak SEO tarafında büyük ve sabırlı çalışmalar sonucu ortaya çıkan uzun serüvenli bir süreçtir.

SEO ve pazarlama uzmanlarının kalbine her yıl belirli aralıklarda korku salan Google güncellemeleri bu yıl da son büyük güncellemesini yaparak 2021 yılının son kapanışını gerçekleştiriyor. Peki Google bu algoritma güncellemelerini niçin gerçekleştiriyor? Bunun cevabını bulmak pek te zor olmasa gerek.

Google algoritma güncellemelerini elbette tek bir sebebi var bu da kullanıcı deneyimini en iyi şekilde optimize etmektir. Google’ın web’de ki kullanıcı deneyimini iyileştirmek için sürekli yeni metrikleri algoritmasına eklemesi web site sahiplerinin korkulu rüyası haline dönüşmüş durumda.

Web sitenizin son zamanlarda algoritma güncellemlerinden kaynaklı bir düşüş olduğuna eminseniz sabırlı olmalı ve sıralamanızın kendi kendine eski haline geri dönmesi için yaklaşık bir iki hafta bekleyebilirsiniz. Sıralamanız da hala herhangi bir yükseliş gözlemlemiyorsanız ise aksiyon almak için kolları sıvayabilirsin. Rehber yazımızın devamında bu sıralamanızı eski haline çıkarmanıza yardımcı olmak için yapabileceklerinizi sıralayacağız.

Google’ın Yılın Son Algoritma Güncellemesinin Etkileri Nasıl Anlaşılır?

Google geçtiğimiz yıl Temel Web Verileri (Core Web Vitals) olarak bilinen üç kullanıcı deneyimi metriğini algoritmalarına ekleyeceğini duyurmuştu. Core Web Vitals metrikleri hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse; Bir kullanıcının bir web sitesinde deneyimini ifade eder. Bu deneyimi belirleyen ölçütler ise, yükleme süresi, etkileşim ve görsel kararlılık yönünden ölçen metriklerdir. Bu metrikler de doğrudan web sitesinin ne kadar hızlı yüklendiğine, web sitesinde resimlerde özellikle kayma olup olmadığına ve sayfanın görüntülendiği andan itibaren etkileşimlere ne kadar kısa sürede yanıt verdiğine bakmaktadır.

2021 yaz itibari ile bu metrikleri kullanmaya başlayan Google kullanıcı deneyimini en iyi şekilde iyileştirmek için yeni Google sıralama sinyallerini de web kullanıcılarına sunarak web sitelerinde yeni aksiyonların alınmasına zemin hazırlamıştır.

Bu yılda geniş bir çekirdek algoritma güncellemesi yapacağını önceden tüm web kullanıcılarına duyuran Google bu güncellemelerinin tamamlanma süresi hakkında net bir bilgi sunmuyor. Bir yeni algoritma güncellemesi günler veya haftalar alabilir.

Google algoritma güncellemesi 2021 yılının son güncellemesi ile birlikte arama sıralamalarında ani yükselmeler veya düşüşler gibi geniş çapta fark edilebilir etkiler beklenebilir.

2021 Kasım algoritma güncellemesinde sıralamada düşen sayfalar cezalandırılmaz. Son güncellemeden bu yana yayınlanan diğer web içeriğine karşı yeniden değerlendirilmeye alınırlar. Geniş çekirdek güncellemeleri birkaç ayda bir gerçekleşir. Web siteleri bir daha ki Google güncellemelerine kadar bir önceki güncelleme etkilerinden kurtulmayabilir.

Dikkat! Her yeni bir iyileştirme web sitenizin düştüğü sıralamayı kurtarmayı garanti etmez. Ancak herhangi bir iyileştirme uygulamamak ise hemen hemen hiçbir iyileşmeyi garanti etmeyecektir.

Google’ın Son Güncellemesinden Etkilenenler Ne Yapmalıdır?

Google 2021 Kasım güncellemeleri ile birlikte web site kurucuları ve pazarlama uzmanları bir hayli tedirgin durumda. Google’ın her yıl belirli aralıklarla güncellediği algoritması ile birlikte yaşamak ve güncel haberleri takip etmek alınabilecek en iyi yöntemdir.

Google’ın geniş çekirdekli son güncellemesi ile birlikte web sitenizin arama sıralamalarında ani bir düşüş gözlemleyebilirsiniz. Bu durum da panik yapmadan sıralamanızın düşme sebebinin altında Google sıralama faktörleri hakkında geniş çaplı araştırarak farklı bir hatanın olup olmadığını aramanızı tavsiye ederiz. Eğer gerçek bir sebep bulamıyor ve tamamen güncellenen algoritma değişikliğine bağlıyorsanız sabırlı ve temkinli olmanızda fayda olacaktır.

Yukarıda da dediğimiz gibi sıralamaların kendi kendine istikrar kazanıp kazanmadığını görmek için birkaç hafta beklemelisiniz. Bu süre sonunda sıralamanızda hala bir değişiklik gözlemleyemiyorsanız sitenizi Google sıralaması yükseltme konusuna yardımcı olmak için yapabileceklerinizi şu şekilde sıralayabiliriz:

Hangi anahtar kelimenizin arama sıralamalarında en çok kaybı yaşadığını kontrol ederek en fazla odaklanmanız gereken anahtar kelimelerinizi belirleyin. Bunu belirledikten sonra bu anahtar kelime veya kelimeleri web sitenizde hangi sayfalara ekleyebileceğinizi araştırın. Özellikle bu anahtar kelimelerin backlink geçmişine göz atmanızı tavsiye ederiz.

Web sitenizin sorunsuz çalıştığına ve hızlı yüklendiğinden emin olun. Sorunsuz ve gayet hızlı bir şekilde çalışan web sitelerinin daha iyi sıralama alama olasılığının birinci sınıf hosting hizmeti ile yakından ilişkili olduğunu unutmayın. Doğru barındırma çözümü ile kodlama şişkinliğine sahip siteler dahi yüklenme hızlarını artırabilir. Hosting konusunda hakkında detaylı rehber yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Site hızı en çok önem verilmesi gereken durumlar arasındadır. Bunun artırmanın pek çok yolu vardır örneğin, JavaScript kullanımında gereksiz kodlar kaldırılmalıdır.

Kullanıcı deneyimi açısından pekiyi olmayan pop-up’lar veya web sitesinde kullanıcı karşısına sürekli açılır reklamların açılması, otomatik bir şekilde web sitede gömülü olan videoların oynatılması gibi durumları en aza indirgemek kesinlikle faydalı olacaktır.

Web sitenize gelen kullanıcıların mümkün olduğunca uzun bir sürede web sitenizde kalmasını sağlayın. Bunu söylemek pek kolay geliyor insana, ancak iş icraate geldiğinde neler yapılabilir konusunda takılıp kalabiliyoruz çoğu zaman. Kullanıcıları web sitenizde uzunca tutmanın en iyi yolu; Mümkün olan en iyi içeriği sağlamaya odaklanmaktır. En iyi içeriği sunmak, temel algoritma güncellemesinin etkisiyle başa çıkmanın önerilen en iyi yoludur.

Rakiplerinizin sizden daha iyi yaptığını düşündüğünüz çalışmalara odaklanın. Rakiplerinizi yakından inceleyin ancak onları asla taklit etmeyin. Yapılanın üstüne yaratıcılığınızı koyarak benzersiz çalışmalar ortaya çıkarmaya özen gösterin.

Web sitenizde bulunan görsellerin hızlı yüklenen net görsellerle desteklenmiş olmasına özen gösterin.

Bir sonraki güncelleme geldiğinde büyük sürprizler yaşamamak için, her temel güncellemeden sonra site denetimi alışkanlık haline getirilmelidir. Web sitenizi belirli aralıklarda kontrol ederek site hızı, mobil uyumluluk ve kullanıcıyı çeken metrikler açısından devamlı olarak güncel kalmayı bir alışkanlık haline dönüştürün.

Published On: Aralık 24th, 2021 / Categories: Dijital Pazarlama, Rehber /