Hosting Nedir? Ne İşe Yarar?

admin

1 Kasım 2021

Hosting: Kelime anlamı barındırma olan aynı zamanda bir depolama servisi olarak da ifade edilebilir. Depolama servisinden kastımız web sitesine ait tüm verilerin yılın her zamanında bir sunucuda saklı tutulması ve İnternet’te erişime açık olmasını sağlayan depolama servisidir.

İnternet ortamında web sitesinin kullanıcılara açık olmasını sağlayan Hosting seçimi konusunda oldukça dikkatli olunması gerekmektedir. Çeşitli büyüklüklere göre farklılık gösteren Hosting alanı ne kadar büyük olursa web sitesinde bulunan bir o kadar veriyi işleyebilir.

Hosting Ne İşe Yarar?

Hosting hizmeti nedir? Hosting kısa bir tabirle web sitenizin internet ortamında kullanıcıların erişmesini sağlayan bir hizmettir. Yani Hosting domain servisinden yararlanmadan web siteniz internet ortamında yayınlanmayacaktır. Kullanıcılar arama motorunda web sitenizin hizmeti ile ilgili bir anahtar kelime arattığında önce web sitenizin dosyaların bulunduğu sunucuya yönlendirilir.

Hosting Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hosting seçiminde bulunurken dikkat edilmesi gereken bazı kriterler vardır. Bunlar aşağıda sıralanmıştır;

  • İşletim Sistemi
  • Trafik
  • Web Alanı
  • Veritabanı
  • E-mail

Hosting İşletim Sistemi

Hosting sunucuları aslında bir bilgisayardır. Bu bilgisayarlarında tıpkı kullandığımız bilgisayarlar gibi işletim sistemleri vardır. İşletim sistemine göre iki farklı hosting çeşidi bulunmaktadır;

  • Windows Hosting
  • Linux Hosting

Örneğin, Web siteniz .ASP ve .ASPX olarak yazıldıysa Windows hosting seçmelisiniz çünkü Linux hostingler .ASP ve .ASPX’ i desteklememektedir. Eğer web sitenizi PHP dili ile kodlamışsanız Linux işletim sistemli hosting seçmek en doğrusu olacaktır. HTML ile kodlanmış bir web sitesine sahipseniz o zaman hem Windows hem de Linux işletim sistemli hosting tercih edebilirsiniz.

Hosting Alanı

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Hosting alanı seçimi oldukça önemli bir husustur. Hosting alanı web sitenizde kullanacağınız yazı, video ve resimlerin saklandığı alanının kendisidir. Web siteniz için bir hosting alanı satın alırken sitenizin ihtiyacı olan kadarını satın almanızı öneririz.

Hosting Paketlerinde Trafik

Hosting paketleri arasında trafik oldukça önemli bir seçim konusudur. Trafik; Web sitenize aynı anda girecek olan kullanıcı sayısına bağlıdır. Bundan dolayı düşük bir trafik paketi almanız durumunda web sitenizin trafik kotası dolduğunda web sitenize ulaşım engellenir. Yani kullanıcılar web sitenize giremez.

Örneğin, küçük bir web sitesine sahipsiniz ancak son zamanlarda reklam çıkıyorsunuz ve web sitenize günde 515 den fazla kişi reklam vasıtası ile web sitenizi ziyaret ediyor. Burada hosting kotanızın günlük 500 olduğunu varsayarsak geride kalan 15 kişi web sitenize girmeyecektir. Hosting trafik seçiminde bulunurken ileride web sitenize reklam verebilme ihtimalini yani trafiğinizin her an artabileceği ihtimallerini de göz önünde bulundurarak seçimlerde bulunmaya özen gösterin.

Hostinglerde Veritabanı

Hosting paketleri içerisinde yer alan veri tabanı çeşitleri de MySQL ve MsSQL olarak ikiye ayrılmaktadır. Hosting veritabanı ise tıpkı Hosting işletim sistemlerinde tercihte bulunurken dikkat edilmesi gereken gibidir. Yani eğer PHP bir sitede veritabanı oluşturulacaksa MySQL veritabanını seçilmesi doğru olacaktır. Eğer site yazılımı .ASP ve .ASPX ise Hosting seçimi olarak MsSQL veritabanının seçilmelidir.

Hostinglerde E-Mail

E-mail hemen her web sitesinin kurumsal kimliği temsili açısından en çok önem verdiği konular arasındadır. Bir hosting paketi satın alınacağı zaman içerisinde en fazla kaç e-mail açılabileceği önemli bir konudur.

Hosting seçimi oldukça önemli bir konudur. Web sitelerinin internet ortamında performansını en iyi şekilde sergileyebilmeleri için en iyi tercihlerde bulunulması gerekir. İleride sorunlarla karşılaşmamak adına yukarıda bahsettiğimiz konulara dikkat etmenizi öneririz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Published On: Kasım 24th, 2021 / Categories: Rehber, SEO /