Hemen Teklif Alın

Hedef ROAS Nedir? Nasıl Hesaplanır?

admin

1 Kasım 2021

Dijital reklamcılığın gelişen ve değişen teknolojide önemini her geçen gün artırması pek çok yeniliği beraberinde getirmiştir. Ölçülebilir reklamlar sayesinde e-ticaret, ticari araçlar önemini artırmış ve vazgeçilmez bir duruma gelmiştir.

Dijital reklam, “Ölçülebilir” evet bu kavram tamamıyla hedef ROAS’ı çağrıştırmaktadır. Peki ROAS nedir, ne işe yarar?

ROAS Nedir?

Hedef ROAS nedir, “Return on Ad Spend” kelimelerinin baş harflerini alan ROAS’ın Türkçesi, “reklam harcamalarının geri dönüşü ve/veya getirisi” şeklindedir. Hedef ROAS için kısaca amaç reklamlar için harcadığınız her 1 TL için ne kadar kazanacağınızı görmektir.

ROAS reklamın performansını sayısal bir biçimde açıkça ortaya koyar ve bu sayede reklamdan elde edilen gelir miktarını net bir şekilde öğrenilmesini sağlar.

ROAS Hesaplaması?

ROAS = Gelir / Maliyet x 100 formülü ile hesaplanır. ROAS hesaplama, Bunu bir örnek üzerinden pekiştirmek gerekirse; 500 TL reklam harcamasına karşılık olarak 1100 TL gelir elde ettiğinizi varsayalım. Formül, (1100/500)x 100= %220 yani her 1 TL reklam harcamasına karşılık olarak 2,20 TL kazanç elde etmiş oluyorsunuz.

ROAS Yüzdelik Değerini Okuyup Yorumlama?

ROAS değerini tek başına hesaplamak elbette pek bir anlam ifade etmez. Önemli olan ortaya çıkan yüzdelik dilimi okuyabilmektir. Yukarıdaki örneğe dönecek olursak ROAS’ın 300 olması reklamın oldukça yüksek bir getiri kazandırdığını ve performansının yüksek olduğunu gösterir. Yani 1 TL reklam harcamasına karşılık 3 TL gelir etmiş demektir bu.

Peki bu durumun bir de tam tersini düşünecek olursak örneğin; 200 TL ödenen bir reklam bütçesine sahipsiniz ve sadece 50 TL bir gelir elde ettiğinizi varsayalım. Burada;

ROAS=50/200*100 = 0,25 ya da %25 çıkan sonuç zarar edilen bir durumu gösterir.

Kısaca Hedef ROAS yüzdelik değeri, 99 ve altı olması zarar, 101 ve üzeri olması kâr olarak yorumlanabilir. 100 olduğunda ise ne kar ne de zarar söz konusudur. Reklam maliyeti ile reklamdan elde edilen gelir eşittir demektir.

Reklamlarınızın ROAS Değerini Öğrenme?

ROAS, Google Ads’in Akıllı Teklif Stratejileri kapsamında da yer alan bir metriktir. Google ADS üzerinden yayınladığınız reklam hedeflerinden hedef ROAS belirleyerek reklamlarınızı daha verimli bir hale getirebilirsiniz.

Ortalama Hedef ROAS metriğinizi performans tablosunda görüntülemek için bir sütun ekleyerek gerçek performansı hedef performansa göre değerlendirebilirsiniz. “Kampanyalar” tablonuzun üst kısmındaki “Performans” kategorisinin altında bulunan sütun simgesini (simge) seçin veya metriği performans grafiğine ekleyin.

Yeni bir sütun eklerken “Performans” kategorisinden “Ort. hedef ROAS, “Ort. yükleme başına maliyet hedefi” veya “Ort. uygulama içi işlem başına maliyet hedefini seçin. (support.google.com)

Not: Hedef ROAS teklifini kullanmak için çoğu kampanya türünün son 30 günde en az 15 dönüşüm elde etmiş olması gerekir.

Bizimle Tanışın
Published On: Aralık 21st, 2021 / Categories: Dijital Pazarlama, Google Reklam /