Hemen Teklif Alın

Google Alerts Nedir, Avantajları Nelerdir?

admin

1 Kasım 2021

Google’ın ücretsiz araçları arasında olan Google Alerts nedir? Avantajları nelerdir? Nasıl kurulur? gibi Google Alerts’e ait tüm detayları rehber yazımız içerisinde bulabilirsiniz. Google alerts, düzenli bilgi sahibi olmak istenilen konularda arama sonuçları sayfasında yer alan haber, ürün veya içerikler hakkında bir bildirim süreci ile çalışan son derece önemli Google’ın ücretsiz bir aracıdır. Google alerts ile oluşturulan uyarıların bilgisi ilgili e-posta adreslerine gönderilerek konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmanızı sağlar.

Google alerts sayesinde çok fazla zaman alacak olan tüm çalışmalar hakkında kolaylıkla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kullanımı son derece basit olan Google Alerts hemen herkesin kolaylıkla kullanabileceği düzeydedir. Bir gmail hesabı ile hızlı bir şekilde kayıt oluşturduktan sonra Alerts web sayfasında istediğiniz anahtar kelime öbeklerini ekleyip sonrasında Create Alert butonuna tıklayarak bildirimleri hangi sıklıkta ve nasıl alacağınızı ayarlaya biliyorsunuz. Google alerts nasıl kurulur ve kullanılır konuları hakkında detaylı bilgiye yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Google Alerts Nerelerde Kullanılır?

Google Alerts ister kişisel bilgi ihtiyaçlarının karşılanması ister şirketiniz ya da freelance bir şekilde yakından takip etmeniz gereken konular için kullanılabilir. Örneğin, her gün aynı konuda güncel haberleri takip etmek isteyebilirsiniz, İşte tam da bu noktada bir uyarı oluşturarak Alerts’in sizi konu hakkında detaylı bir şekilde raporlamasını sağlayabilirsiniz.

Bir şirket yönetiyorsanız, markanız ile ilgili çıkan haberleri ya da bilginiz dahilinde olmayan içeriklere ulaşmak için Alerts aracından faydalanabilirsiniz.

Google Alerts Kullanmanın Avantajları Nedir?

Pratik ve kolay bir şekilde anahtar kelime izleme özelliği: Google Alerts sayesinde seçilen anahtar kelimelerin arama sonuçlarını yakından takip edebilirsiniz.

Raporlar gelen kutunuza gönderilir: Google Alerts üzerinde seçtiğiniz arama terimlerinin her bir sonucu e-posta adresinize gönderilir. Bu sonuçları istediğiniz zaman google.com/alerts adresinden de görüntüleyebilirsiniz.

Google Alerts Uyarı Oluşturma!

Google Alerts hesabı oluşturmak ve uyarı oluşturmak çok kolaydır. İşte adım adım Google Alerts kurma rehberi.

 1. Google Alerts‘e gidin.
 2. Yukarıdaki kutuda, takip etmek istediğiniz bir konuyu girin.
 3. Ayarlarınızı değiştirmek için Seçenekleri göster’i tıklayın. Şunları değiştirebilirsiniz:
  • Bildirim alma sıklığı
  • Göreceğiniz sitelerin türleri
  • Diliniz
  • Bilgi almak istediğiniz coğrafi yerler
  • Görmek istediğiniz bilginin miktarı
  • Uyarı alacağınız hesaplar
 4. Uyarı Oluştur’u tıklayın. Eşleşen arama sonucu bulduğumuzda e-posta alırsınız.

Uyarı düzenleme

 1. Google Alerts‘e gidin.
 2. Bir uyarı’nın yanında Düzenle’yi tıklayın.
 3. Herhangi bir seçenek görmüyorsanız Seçenekleri göster’i tıklayın.
 4. İstediğiniz değişiklikleri yapın.
 5. Uyarı’yı Güncelle’yi tıklayın.
 6. Uyarı’ları alma şeklinizi değiştirmek için Ayarlar’ı tıklayın, istediğiniz seçenekleri işaretleyin ve Kaydet’i tıklayın.

Uyarı’ları silme

 1. Google Alerts‘e gidin.
 2. Kaldırmak istediğiniz uyarı’nın yanındaki Sil’i tıklayın.
 3. İsteğe bağlı: Uyarı’ları ayrıca, ilgili uyarı e-posta iletisinin altındaki Abonelikten çık’ı tıklayarak da silebilirsiniz.
Published On: Aralık 28th, 2021 / Categories: Rehber /