Backlink Nedir? Nasıl Yapılır?

admin

1 Kasım 2021

Backlink nedir, Backlink bir web sitesinin bir başka web sitesine vermiş olduğu link’e verilen bir addır. Bir web sitesinin kalitesi backlink sayısına göre de artış gösterir. Yani web siteniz ne kadar kaliteli backlink aldıysa, o kadar kıymetli bir hal alır.

Google’ın web site sıralama faktörü olarak kullandığı 200’den fazla algoritmanın içerisinde ağırlığı en yüksek 3 algoritmadan biri; backlink dir. Arama motoru sıralamalarında yüksek bağlantı içeren sayfaların daha kolay bir şekilde üst sıralarda yer aldığını söyleyebiliriz.

Backlink( geri bağlantı ), başka bir sayfadan veya web sitesinden ziyaretçileri doğrudan web sitenize veya blok sayfanıza yönlendiren bağlantılardır. Etkili bir SEO stratejisi olan “gelen bağlantı” olarak da tanımlanan SEO backlinkler arama motorları tarafından oldukça kıymetli çalışmalardır.

Backlink Türleri

Backlinkler do-follow veya no-follow şeklinde yapılandırılabilir.

Dofollow backlink nedir?

Google botlarının bağlantıyı taramalarına izin veren, kaliteli backlink çıkışını hedefleyen bir kelimeye verilen bağlantı türüdür.

No-Follow: Bu etiket ise Google botları ve diğer arama motorlarının bağlantıları taramaması konusunda talimat verir. Web sitenizde nofollow etiketi kullanarak verdiğiniz geri bağlantı linkleri, arama motorları botları tarafından takip edilmez ve backlink verilen web siteye herhangi bir değer katmaz.

Nofollow Etiketi Kullanımı:

<a href="https://www.promosyonhaber.com" rel="nofollow"> Promosyon Haber</a>

Backlink Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Arama motorları tarafından oldukça kıymetli olan backlinkleri alırken dikkatli olmak gerekir. Backlinki hangi yollar ile aldığınız önemlidir. Bazı durumlarda alınan backlinkler yarardan çok zarar getireceği için web sitenizin arama motorları tarafından banlanmasına kadar ciddi sorunları ortaya çıkarabilir.

Web siteniz alacağınız backlinkleri güvenilir web sitelerinden almanız çok önemlidir. İçerikleriniz ile alakalı , kaliteli web sitelerinden backlink almaya özen gösterilmelidir.

Backlink çalışması yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise geri bağlantı linklerinin kalıcı olmasıdır. Geçici süreliğine alınan backlinkler web sitenize sadece belirli bir süre fayda sağlayacak ve sonrasında eskiye geri dönecektir.

Anahtar kelimeniz ile tam eşleşen urlden backlink almayın. Google backlink bunu para karşılığında alındığını varsayarak olumsuz geri bildirimlerde bulunabilir. Bunun yerine anahtar kelimenizin URL içerisinde geçmesine özen gösterebilirsiniz.

Sadece anasayfaya değil aynı zamanda diğer alt sayfalara da link alınmasını tavsiye ederiz.

Backlink türlerini çeşitlendirmeye özen gösterin. (Video backlink, blog, pdf backlink vb.)

Backlink alınacak olan web sitesinin güncelliğini ve özgünlüğünü göz önünde bulundurun. Domain ve Mozrank değeri site kalitesi hakkında önemli ipuçları verir. Tarayıcınıza mozbarı indirerek web siteleri hakkında kolaylıkla bilgi sahibi olabilirsiniz. Buradan eklentiyi tarayıcınıza ekleyebilirsiniz.

Backlink alırken yayınlayacağınız içeriğin özgün olmasına dikkat edin. Backlink alınan bir içerikle farklı bir web sitesinden tekrar backlink almayın.

Sektörünüz içerisinde yer alan rakiplerinizin backlink kaynaklarını keşfedin. Bu noktada rakipleri incelemek ve onların kullandığı backlinkleri tercih etmek link sıralamanızda daha iyi etki sağlayacaktır.

Sosyal medya kanallarında backlink içeriklerini paylaşmaya özen gösterin. En önemlisi ise backlink sayılarını zamana yayın ve doğal görünmeye çalışın. Bu durumun size pek çok artısı olduğunu zamanla anlamış olacaksınız.

Backlink çıkışı çok fazla olan web sitelerinden uzak durmanızı öneririz. Unutmamak gerekir ki tek değerli web sitesinden alınan backlink, kalitesiz web sitelerinden alınmış olan 10’larca link çıkışından çok daha iyidir. Ancak şuna da dikkat edin, sürekli kaliteli backlinklerden link almak da doğru değildir. Backlink alımında orta ve düşük seviyelerdeki sitelere de yer verin.

En İyi Backlink Siteleri

 • blogger.com
 • amazon.com
 • microsoft.com
 • livejournal.com
 • disqus.com
 • dell.com
 • instructables.com
 • scoop. it
 • slideshare.net
 • linkedin.com
 • wordpress.com
 • pinterest.com
 • flickr.com
 • youtube.com
 • vimeo.com
 • delicious.com
 • twitter.com
 • facebook.com
 • tumblr.com
 • stumbleupon.com
 • disqus.com
 • instagram.com

Backlink Nasıl Alınır?

Backlink almak için pek çok yöntem ve yol vardır. Ancak bu farklı yöntemler arasında bazılarının başarı oranı çok daha yüksektir ve diğerlerinden daha kaliteli linkler oluşturmanıza yardımcı olmaktadır.

Bir başka web sitesinden, kendi web siteniz için bir tanıtım yazısı almak iyi bir yöntemdir. Bunu çok sık olmamak kaydı ile belirli aralıklarla yapabilirsiniz. Ufak ve sadece bu backlink amacı ile kullanacağınız web siteleri oluşturup buralardan web sitenize link verebilirsiniz. Tam performans elde etmek için web sitenizin SEO uyumlu olmasına özen göstermenizi öneririz. Bunun için web site SEO analizi rehber yazımızı okumanızı tavisye ederiz.

Blog sayfalarının altına veya belirli bilgi içerikli sayfalarınız için yorum atmayı kullanabilirsiniz.

Elbette bu sıraladıklarımız dışından en değerli backlink başkası tarafından beğenilerek yapılandır. Arama motorları her geçen gün sitelere verilen değer için link kriterlerini değiştirmektedir. Öyle ki bir kullanıcı link aracılığı ile web sitenize geldikten sonra, web sitenizde ne kadar süre vakit geçirdi, başka sayfaları ziyaret edip etmemesi gibi etmenler de büyük önem taşımaktadır.

 

Published On: Aralık 22nd, 2021 / Categories: Rehber /