Hemen Teklif Alın

Google Alışveriş Reklamlarının Avantajları

admin

1 Kasım 2021

Google alışveriş reklamları, Bir perakendeciyseniz çevrim içi ve yerel envanterinizi tanıtmak, web sitenize veya yerel mağazanıza gelen trafiği artırmak ve daha fazla potansiyel müşteriler bulmak için kullanabileceğiniz reklam biçimidir.

Alışveriş kampanyası oluşturmak için ilk etapta web sitenizde reklamını yapmak istediğiniz tüm ürünleri Merchant Center hesabınıza yüklemeniz gerekmektedir. Merchant Center ‘a ürün nasıl yüklenir? Konu hakkında detaylı bilgiye rehber yazımız üzerinden ulaşabilirsiniz. Ürünleri Merchant Center hesabına yükledikten sonra Google Ads üzerinden bir alışveriş kampanyası oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Alışveriş reklamları, ürününüzün fotoğrafını, başlık, fiyat, mağaza adı ve diğer bilgileri gösterir. Bu reklamlar, kullanıcılara reklamı tıklamadan önce, sattığınız ürünle ilgili önemli bilgiler vererek daha uygun potansiyel müşteriler elde etmenizi sağlar.

Google Alışveriş Reklamları özellikle perakende satış yapan e-ticaret site sahiplerinin ciddi gelirler elde etmesini sağlayan en önemli marka tanıtım uygulamalarıdır. Alışveriş reklamları sayesinde web sitenizi potansiyel müşterilerin karşısına kolaylık çıkarabilir ve web sitenizin daha görünür olmasını sağlayabilirsiniz. Satışını yapmış olduğunuz ürünlerin aynı zamanda fiyat bilgisini de müşterilerinizin görmesini sağlayabilir bu sayede potansiyel müşterilerin web sitenizi ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz.

Google Alışveriş Reklamları Avantajları?

Google alışveriş reklamlarının diğer kampanya türlerine kıyasla daha avantajlı olduğunu söylemek pekte yanlış sayılmaz. Alışveriş kampanyası sayesinde var olan markanızın bilinirliğini arttırma şansı elde edersiniz. Web sitenizin trafiğini artırır ürünlerinizin daha fazla görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

Shopping ads Google tarafından otomatik olarak oluşturulur. Bundan dolayı çok fazla çaba sarf edilmesine ihtiyaç yoktur. Google Ads kampanyaları arasında en kolay kuruluma sahip kampanya türüdür. Aynı zamanda anahtar kelime oluşturma gibi bir durumda olmadığı için oldukça pratiktir.

Kolay, perakende satış odaklı kampanya yönetimi, web sitenin trafiğinin artmasını sağlayan alışveriş reklamları daha uygun potansiyel müşterilere ulaşmanızı kolaylaştırır. Alışveriş reklamları reklamlarınızı ilgili aramalarda göstermek için anahtar kelimeleri kullanmak yerine Google shopping feed üzerinde tanımlanan ürünlerin özelliklerini kullanır. Google Ads’de ürünlerinizi kolaylıkla gruplara ayırabilir ve her grup için farklı tekliflerde bulunabilirsiniz.

Örneğin; Selin Google’da “akvaryum” araması yaptığında akvaryum satıcılarına ait Alışveriş reklamlarını görebilir. Sadece resme bakarak zevkine en uygun akvaryumu seçebilir. Ayrıca, fiyata bakarak akvaryumların bütçesine uygun olup olmadığını hızlı bir şekilde görebilir. Bu, Selin’in reklamı tıkladığı zaman ürün ve maliyeti hakkında fikir sahibi olduğu anlamına gelir. Bu da, ortalama bir internet kullanıcısı ile karşılaştırıldığında Selin’i satın alma dönüşüm hunisinde daha ileri bir konuma taşır.(support.google.com)

Güçlü raporlama ve rekabet verileri: Alışveriş reklamlarında ürünlerin performansını ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz. Aynı zamanda ürünleri belirli gruplara ayırarak örneğin bir ayakkabının farklı bir markada kaç tıklama aldığını kolaylıkla inceleyebilirsiniz.

Google alışveriş reklamı oluşturmak için ilk öncelikle yapmanız gereken işlem Google Merchant hesabı oluşturmaktır. Rehber yazımızın giriş kısmında da bahsettiğimiz gibi merchant center hesabından sonra merchant center hesabınız ile Google Ads hesaplarını birbirlerine bağlamanız gerekmektedir. Bu aşamadan sonra Google Ads üzerinden kolaylıkla shopping campaign oluşturabilirsiniz.

Alışveriş Reklamlarının Gösterileceği Yerler

Google Aramalarında bulunan alışveriş sekmesinde.

Google görseller kısmında Google Arama Ağı İş Ortağı web sitelerinde(kampanyanız Arama Ağı iş ortakları dahil edilecek şekilde ayarlanırsa)

Youtube, Gamil ve keşfet’i içeren Google görüntülü reklam ağında gösterilmektedir.

Google Ads reklamlarında profesyonel bir hizmet için şimdi bize ulaşın

Bizimle Tanışın
Published On: Aralık 20th, 2021 / Categories: Dijital Pazarlama, Google Reklam /