Hemen Teklif Alın

Google ADS Anahtar Kelime Eşleme Türleri

admin

1 Kasım 2021

Anahtar kelime nedir? Anahtar kelime bir konu veya metni en iyi şekilde ifade edilmesini sağlayan birbiri ile alakalı kelimelere verilen addır diyebiliriz. Anahtar kelime bir konu veya metnin odak noktası yani kalbidir. Bundan dolayı anahtar kelime bulma konusunda dikkatli ve özenli seçimler yapılmasında fayda vardır.

Anahtar kelimelerin SEO’ya ve reklam kampanyalarına olan etkisi elbette tartışılmayacak derecede fazladır. Bir kullanıcı arama motorlarında aradığı kelime ile eşleşen hizmet veya ürünler ile karşılaşır. Bundan dolayı doğru anahtar kelime kullanımı sizi müşterilerinize en doğru şekilde ulaşmanızı sağlayacaktır.

Google ADS tarafında da reklamların doğru kullanıcıya ulaşması için belirli anahtar kelime eşleme türleri kullanılmaktadır. Özellikle arama ağı kampanyalarının temeli olan anahtar kelime seçimleri reklam kampanyalarının kalitesini artıran en önemli unsurlar arasındadır.

Bir reklam kampanyası oluşturmadan önce anahtar kelime listesi oluşturmanız çok önemlidir. Listeyi oluşturduktan sonra anahtar kelimelerin eşleme türlerine karar vermeniz gerekiyor. Anahtar kelimelerimizin hangi aramalarda görünmesini seçmemizde anahtar kelime eşleme türleri oldukça büyük rol oynayacaktır. Rehber yazımızda anahtar kelime eşleme türleri hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız takipte kalmanızı öneririm.

Eşleme türleri;

  • Geniş Eşleme
  • Sıralı Eşleme
  • Tam Eşleme
  • Negatif Eşleme

Anahtar kelime eşleme türleri, reklamın açık artırma kapsamında değerlendirilebilmesi için anahtar kelimenin, kullanıcının arama sorgusuyla ne kadar yakın şekilde eşleşmesi gerektiğini belirler. Reklam performansına direkt etki eden, etkileşimi artıran veya azalmasını sağlayan önemli bileşenlerdir.

Eşleme türleri ne denli geniş kapsamlı olursa anahtar kelimelerin potansiyel trafiği de o denli yüksek olur. Bu eşleme türlerini ne kadar iyi anlar ve hedeflerimize ne kadar yakın bir şekilde eşleme türü seçerseniz yatırım getiriniz (YG) o kadar artmış olacaktır.

Kaynak: support.google.com

Anahtar Kelime Eşleme Türleri

Geniş Eşleme Anahtar Kelime Kullanımı

Geniş eşlemeli anahtar kelime türünde kullanıcıların alakalı veya uzaktan alakalı arama sorgularında görünür. Hatta geniş eşleme türü en fazla trafik elde edeceğiniz eşleme türüdür. Geniş eşleme ile web sitenize daha fazla trafik çekebilir, kısa sürede alakalı bir anahtar kelime listesi oluşturabilirsiniz. Geniş eşleme türü alakalı ve uzaktan alakalı olan her arama sorgusunda reklamlarınızı kullanıcı karşısına çıkarır. Bundan dolayı bu eşleme türünü kullanırken bütçe durumunu en iyi şekilde optimize etmek çok önemlidir. Aşağıda bir geniş eşleme türüne ait bir görsel paylaşılmıştır.

Kaynak: support.google.com

Geniş Eşleme Anahtar Kelime

Görselden de anlaşılacağı üzere sol tarafta geniş eşlemeli bir anahtar kelimemiz mevcut. Sağ tarafta ise kullanıcı veya kullanıcıların aramış olduğu arama sorgularında reklamınızın kullanıcı karşısına çıkması söz konusudur. Geniş eşleme türü reklamınızda kullandığınız anahtar kelimelerin eş anlamlıları, yakın varyasyonları, çoğul ve hatalı yazımları durumunda da reklamınızın kullanıcı karşısına çıkması demektir.

Geniş eşleme türü kullanılacaksa negatif anahtar kelime tespiti sürekli olarak belirlemek gerekir. Negatif anahtar kelime konusuna rehber yazımızın devamında detaylı olarak değineceğiz.

Sıralı Eşlemeli Anahtar Kelime Kullanımı

Sıralı eşleme “…” türü anahtar kelimenizin anlamını içeren arama sorgularında gösterir. Sıralı eşleme türü geniş eşlemeye göre daha kesin ve nettir tam eşlemeye kıyasla ise daha esnektir. Sıralı eşlemeli anahtar kelimeler potansiyel müşterilere ulaşmanızı sağlayan en etkili eşleme türü arasındadır. Sıralı eşleme ile daha fazla müşteriye ulaşabilirsiniz.

Sıralı eşleme için kısaca geniş eşlemeden daha küçük kitleye hitap eder ancak daha kesin ve potansiyel müşterilere ulaşma konusunda daha nettir. Geniş eşleme gibi çok fazla tıklama almaz ancak aldığı her tıklama ilgili aramadır.

Aşağıda, sıralı eşlemenin işleyiş şekliyle ilgili bir örnek verilmiştir;

Kaynak: support.google.com

Sıralı Eşlemeli Anahtar Kelime

Yukarıda ki resim “sıralı eşleme” için yeterince bilgi vermektedir. Yukarıdaki örnekte “tenis ayakkabıları” anahtar kelimesi önüne ve arkasına sıfatlar getirildiği zamanda olsa reklamlarınızın gözükmesini sağlar.

Tam Eşlemeli Anahtar Kelime Kullanımı

Tam Eşleme […] Reklamlar, anahtar kelimeyle aynı anlamı veya aynı amacı taşıyan aramalarda gösterilebilir. Diğer eşleme türlerine göre en keskin ve kontrollü olan eşleme türüdür. Yani kısaca reklamınızı kimlerin göreceği konusunda diğer eşleme türlerine kıyasla en fazla kontrolü elinizde tutarken reklamlarınızın daha az tıklama ile tamamen ilgili kullanıcıyı hedeflemektedir.

Tam eşleme köşeli parantezlerle belirtilir (ör. [kırmızı ayakkabı]). Aşağıda tam eşlemenin işleyiş şekliyle ilgili bir örnek verilmiştir;

Kaynak: support.google.com

Tam Eşlemeli Anahtar Kelime

 

Yukarıdaki örnekte tam eşleme türü net bir şekilde anlatılmıştır. Burada [erkekler için ayakkabılar] anahtar kelimesi başına, sonuna veya kelime içerisine farklı kelime alamaz.

Negatif Anahtar Kelime Nedir?

Negatif anahtar kelimeler pozitif eşleme türlerinden farklı davranışlara sahiptir. Reklamlarımızın istemediğimiz anahtar kelimelerde gösterilmesini negatif eşleme ile engelleyebiliriz. Örneğin, sadece spor ayakkabı satan bir firmasınız ve bot kelimesini negatif anahtar kelime olarak belirterek bu kelimede reklamlarınızın kullanıcı karşısına çıkmasını engelleyebilirsiniz.

Negatif anahtar kelimeler sayesinde, belirlediğiniz arama terimlerini kampanyalarınızdan hariç tutarak yalnızca müşterileriniz için önemli olan anahtar kelimelere odaklana bilirsiniz. Bu sayede reklamlarınızdan elde edeceğiniz yatırım getirisini (YG) artırabilirsiniz.

Doğru Anahtar Kelime Kullanımı İle Dijitalde Farkınızı Ortaya Çıkaralım!

Kurumsal markanızı Google’da üst sıralara çıkarmak için marka ve hizmetinizi tam anlamı ile ifade eden anahtar kelime analizlerinizi doğru tespit ediyor ve yüksek ölçüde etkileşim elde etmenizi sağlıyoruz.

Google reklamları ve SEO anahtar kelime analizlerinde alanında uzman çalışanlarımız ile markanızı dijitalde üst sıralara çıkarmak için buradayız. Dijital reklam danışmanlığı hizmet fiyatlarımız ve aklınıza takılan her soru için şimdi bizi arayın. Sorularınızı anında yanıtlayalım.

Published On: Kasım 23rd, 2021 / Categories: Google Reklam, Rehber /