Hemen Teklif Alın

Instagram’da Reklam Nasıl Verilir? Reklam Verirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

admin

1 Kasım 2021

intagrama reklam nasıl verilir

En popüler online pazarlama kanalları arasında şüphesiz instagram ilk sıralarda yer almaktadır. Günden güne popülerliğini arttıran sosyal medya kanalları dijital pazarlamacılığın akibetini de hızlı değiştirerek önemli pek çok gelişmeye zemin hazırlamıştır. Özellikle işletmelerin doğru hedef kitle arayışında bulunduğu dijital pazarlamada en çok tercih edilen kanal instagram olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yüksek kullanıcı kitlesine sahip instagram 2018 yılı itibarıyla yaklaşık 3 milyondan fazla işletme sahibini doğru hedef kitleye ulaştırmak ve etkileşimi yüksek takipçi elde etmek amacı ile pek çok işletmeye kazanç kapısı olmuştur.

Dünya genelinde hızlı kullanıcı sayısını artıran instagram milyonlarca kullanıcı ile dijital pazarlamada asla göz ardı edilmemesi gereken önemli mecralar arasındadır. Buraya kadar aslında ınstagram’ın ne denli büyük bir kitleye sahip olduğu hakkında detaylardan bahsettik bir de bu detayları araştırmış olduğumuz kaynaklar üzerinden kanıtlar nitelikte destekleyelim.

Bu görsel 2020 yılına ait Dünya üzerinde ülkeler arasında en çok instagram kullanım oranları verilerine dayanıyor. 1 Milyarlardan fazla kullanıcısı ile Instagram günden güne kullanıcı sayısını artırarak gelecekte bir numaralı koltukta dijital pazarlama alanında çığır açacak gibi görünüyor.

Milyonların vakit geçirdiği instagram da yaş ortalaması ise 18-24 ve 25-34 yaş aralığıdır. Görüldüğü üzere oldukça genç ve dinamik yaş gruplarına sahip olan instagram pek çok işletmeye özellikle hedef aralığı bu yaşlar arasında olan işletmelere büyük fırsatlar sunuyor.

Özellikle pandemi döneminde kullanıcı sayılarını yüksek ölçüde artıran sosyal medya kanalları e-ticaret ve online alışverişi önemli ölçüde artmıştır. 500 milyonu aşan günlük kullanıma sahip instagram özellikle sokağa çıkma yasakları sürecinde online alışverişe çığır açmış ve etkileşimin bir hayli yüksek olduğunu tüm dünyaya kanıtlamıştır. Bu durum pek çok işletmeyi instagram da reklam vermek için harekete geçirerek online satış oranlarının artmasına imkan sunmuştur.

Peki şimdi buraya kadar instagram’ın işletmeler için ne denli önemli bir dijital pazarlama kanalı olduğuna dair bilgiler paylaştık. Yazımızın devamında instagram reklam verme için nasıl bir yol izlenmeli? Instagram’da reklam nasıl verilir? Gibii bilgiler paylaşacağız. Rehber yazımızın tamamını okumanızı tavsiye ederiz.

İnstagram Reklam Hedeflemeleri Nasıl Belirlenir?

İnstagram da tıpkı diğer reklam verme kanalları gibi reklam hedeflemelerini kullanıcıya manuel olarak seçim imkanı sunar. Bir reklam yayınlamadan önce ilk iş reklamın hedefini belirlemektir. Örneğin; Marka bilinirliği elde edilmek isteniyor ise “marka bilinirlik” seçeneğini, çok fazla trafik çekmek isteniyor ise de “trafik” seçeneğine tıklayarak hedeflemeye uygun seçimler yapılabilir.

Aslına bakarsanız reklam hedeflemeleri için seçim yapılırken kafanızı karıştıracak hiç bir durum söz konusu değildir. Her seçenek adından da anlaşılacağı üzere size net bir şekilde kendi işlevinden bahsediyor. Bundan dolayı reklam hedefleme seçeneklerinin her birini ayrı ayrı açıklamayacağız. Daha çok anlaşılması zor yani en azından ilk bakışta nasıl yapılacağı, ne işe yaradığı anlaşılmayan önemli seçenekler için detaylı bilgi vereceğiz.

intagram reklam hedefleme

Instagram Reklam Formatları?

İnstagram da reklam yayınlarken 4 farklı reklam formatı bulunmaktadır. Bunlar arasında seçim yaparken dikkatli olunması gerekir. İşletmeniz için en faydalı olan reklam formatını seçebilir ve maksimum seviyede fayda elde edebilirsiniz.

Instagram reklam modelleri

Tek Görsel: Tek görselli reklam modelinde reklamınızı etkileyici bir görselle ön plana çıkarabilirsiniz. Bu sayede hedef kitlenizin dikkatini çekebilir ve dönüşümlerinizi artırabilirsiniz. Görsel reklamlarda tavsiye edilen görsel büyüklüğü 1080×1080, görsel oranı ise 1: 1’dir. Kullandığınız görsel üzerinde çok fazla metin kullanmamaya özen gösterin.

Görsel metin üzerinde çok fazla metne yer vermek kesinlikle çok yanlıştır. Az ve öz nokta atışı ve dikkat çekici bir başlık kullanabilir ve bu sayede hedef kitlenizin dikkatini çekebilirsiniz.

Instagram’da reklam vermek için kullanılan bir diğer reklam modeli ise Döngü reklamlardır. Döngü reklamlar adından anlaşılacağı üzere birden fazla görsel kullanılarak yapılan reklamlardır. Aynı anda birden fazla ürününü tanıtmak ve her ürüne farklı bir link vermek istediğiniz zaman döngü reklam modelini kullanabilirsiniz.

Video Reklam: İnstagram’da önerilen video içeriği süresi 15 saniyedir. Aynı zamanda tavsiye edilen en boy oranı ise dikeydir; 4:5. Stories’te 60 saniyeye, instagram akışında 120 saniyeye kadar video kullanabilirsiniz.

Video reklam biçimi instagram’da en çok tavsiye edilen reklam modelidir. Kullanıcılar en çok video akışında ki reklamlara ilgi duyarak etkileşimde bulunurlar. Bundan dolayı video reklamları kullanmanızı tavsiye ederiz.

İnstagram reklam modellerini kullanırken belirli call to action düğmeleri kullanmanızı tavsiye ederiz. Örneğin; Şimdi alışveriş yapın, daha fazla bilgi için tıklayın, bizimle iletişime geçin gibi kullanıcıyı harekete geçirici mesajlar kullanmak dönüşüm oranlarınızı artıracaktır.

Adım Adım Instagram’da Reklam Verme Rehberi

Rehber yazımızın bu kısmına kadar instagram reklam bileşenlerinin ne anlama geldiği, ne ifade ettiği üzerinde bilgiler paylaştık. Bu kısımdan sonra ınstagram’da reklam verme için ilk önce hangi adımları izlemeniz gerektiği hakkında detaylı bilgiler paylaşıyor olacağız. Rehber yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

Business Manager(BM) hesabınızda oturum açın.

 • Facebook ve Instagram sayfanızı Bm hesabınıza entegre edin.
 • Bir reklam hesabı oluşturun ya da mevcut reklam hesabınızı BM hesabınızla ilişkilendirin.
 • Kampanyanızı oluşturmak için reklam hesabınıza gidin.
 • Reklam verme hedeflerinizi seçin.
 • Kampanya bütçenizi belirleyin.
 • Hedef kitlenizi oluşturun.
 • Vermek istediğiniz reklam türünü seçin.
 • Reklamlarınızı onaya gönderin.

Facebook Business Manager Nedir?

Facebook sayfanızı ve instagram sayfanızı tek bir yerden yönetmek ve reklam hesaplarınızı tek bir çatı altında toplanmasını sağlayan ücretsiz bir facebook aracıdır. Business Manager çok fonksiyonlu kullanılabilen mükemmel bir araçtır.

Örneğin; oluşturmuş olduğunuz Business hesabınıza farklı bir yönetici atayarak o sayfanın sadece x kişisinin görüntüleyebileceği şekilde ayarlayabilirsiniz. Aynı zamanda bir yönetici Business Manager hesap sahibiyseniz aynı anda birden fazla hesaba erişim isteğinde bulunabilirsiniz.

Business Manager hesabı nasıl oluşturulur? Bu oldukça kolay eğer bir e-posta adresiniz varsa ücretsiz bir şekilde Business Manager hesap sahibi olabilirsiniz.

Business Manager’a Instagram Hesabı Nasıl Eklenir?

Business Manager’ınızda bir Instagram hesabı eklemek için:

 • İşletme Ayarları’na gidin.
 • Hesaplar’a tıklayın.
 • Instagram Hesapları’na tıklayın.
 • Mavi renkli Ekle düğmesine tıklayın.
 • Instagram Hesabınızı Bağlayın’a tıklayın.
 • Instagram kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin.

Not: Kimliğinizi doğrulamak için hesapla ilişkili e-posta adresine veya telefon numarasına bir güvenlik kodu gönderebiliriz. (kaynak: facebook.com)

Görüldüğü üzere bu işlem oldukça kolay ve basittir. Burada yukarıda belirttiğimiz şekilde adım adım ilerlemeniz durumunda Business Manager hesabınıza instagram hesabınızı bağlayabilirsiniz.

İnstagram Reklam Hesabınızı Profesyonel Bir Şekilde Yönetelim İster Misiniz?

İnstagram reklam veremiyorum diyenlerden misiniz? Instagram’da reklam verip kazancınızı katlamak mı istiyorsunuz? O zaman doğru adrestesiniz. Reklam hesaplarınızı profesyonel bir şekilde yönetiyor, firmanız için özel stratejiler belirliyoruz. İnstagram reklam yöneticisi olarak Salinus Bilgi Teknolojilerinden anında hizmet alabilirsiniz. Grafik uzmanlarımız ve dijital pazarlama uzmanlarımız ile tüm hedeflerinize şimdi ulaşın.

İnstagram reklam fiyatları, reklam danışmanlık hizmet fiyatlarımız hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için şimdi bizi arayın.

Published On: Kasım 18th, 2021 / Categories: Genel /