Facebook Pixel Nedir? Nasıl Kurulur?

admin

1 Kasım 2021

facebook-pixel

Facebook Pixel nedir? En genel anlamı ile bir JavaScript kod parçasıdır. Facebook Pixel kodu, Business Manager hesabı altında kurulan tüm reklam gruplarının dönüşüm ve etkileşim oranlarının ölçülmesini sağlar.

Facebook Pixel kodu Business Manager reklam gruplarında kesinlikle kurulması gereken bir kurulumdur. Reklam performansı hakkında detaylı analiz sağlar.

Facebook Pixel, en önemlisi reklamların doğru zamanda doğru hedef kitleye ulaşmasını sağlar.

Adım Adım Facebook Pixel Kurulumu

Facebook işletme hesabınıza giriş yaptıktan sonra (www.business.facebook.com) Reklamlar menüsünden, Pixel’ler sekmesini tıklayarak kod oluşturabilirsiniz.

Hemen aşağıda görmüş olduğunuz alan üzerinden Pixel’ler butonuna tıklayarak kod oluşturmaya hızlıca başlayabilirsiniz.

Facebook Pixel Kurulumu

Bu aşamadan sonra karşınıza hemen aşağıda görmüş olduğunuz bir ekran çıkacak ve burada yönlendirme işaretlerini takip ederek kod oluşturma işini sona erdirebilirsiniz.

Facebook Pixel Oluşturma

Facebook Pixel’i Kodunu Web Sitesine Ekleme

Evet şimdi asıl önemli olan noktaya geldik. Facebook Pixel kodunu web sitenize entegre edilmediği takdirde herhangi bir performans analizi görülmeyecektir.

Bundan dolayı sadece Pixel oluşturmak yetmez, aynı zamanda bunu web sitenize eklemeniz gerekmektedir.

Peki Facebook Pixel kodunu web sitenize nasıl eklersiniz? Aslında bunun üç farklı yolu vardır. Daha önce Facebook Manager dışında

Google Ads reklam panelini de kullandıysanız orada da yanı mantıkta dönüşüm kodunu web sitesine eklemek için 3 farklı seçenek sunulmaktadır.

facebook pixel kurulum kodu
Facebook Pixel Kurulum Kodu

Bu adımdan sonra karşınıza bir kod çıkacaktır. Bu kodu internet sitemizdeki tüm sayfalara <head>…….. </head> etiketleri arasına eklememiz gerekmektedir.

Facebook Pixel Olayları

Örneğin; Alışveriş kategorisinde Pixel kodu çalıştırmak istiyorsanız alışveriş bölümünü aktif ederek bu kod parçasını internet sitenizde siparişin tamamlandığı sayfaya eklemeniz gerekiyor.

Kullanmak istediğiniz diğer olay Pixellerini de aynı şekilde tetiklenecek ilgili alana ekleyebilirsiniz.

Facebook Piksel Kodunu Silme

Facebook Pixel kodu eklenmesi oldukça kolay ancak silinmesi durumunda pek çok zorluğu karşımıza çıkaran can sıkıcı bir durumdur. Facebook, Pixel kurulumunda gösterdiği kolaylığı ne yazık ki Facebook Pixel silme işleminde göstermiyor. Bu da birçok reklam kullanıcısını son kullanıcı gizliliğine olan mahremiyetten dolayı oldukça rahatsız ediyor. Evet Pixel kurulum kodlarını tamamen kaldırmak söz konusu değildir ancak pasif hale getirmek mümkündür.

Web sitenizde manuel olarak eklemiş olduğunuz Pixel kodlarını silerek Facebook’un web sitenizdeki etkileşimi takip etmesini engelleyebilirsiniz ancak bunun için garanti engeller diyemiyoruz. Son olarak reklam yöneticisi panelinden Facebook Pixel’lerini pasif moda alabilirsiniz

Sosyal Medya Reklamlarında Profesyonel Hizmet!

Dijital reklam yönetimi için profesyonel bir hizmet almanızı sağlıyoruz. Alanında uzman ekip kadromuzla markanıza özel uygulayacağımız stratejik çalışmalarımız sayesinde reklam dönüşüm oranlarınızı artıralım. Sosyal medya reklamları için aklınıza takılan her soru için şimdi bizi arayabilirsiniz. Fiyatlandırmalarımız ve daha birçok hizmet detayına anında ulaşın.

Unutmayın! Başarı sadece azimli olan insanların peşindedir.

Published On: Kasım 19th, 2021 / Categories: Dijital Pazarlama, Rehber /