Hemen Teklif Alın

301 Yönlendirme Nedir? Nasıl Yapılır?

admin

1 Kasım 2021

301 redirect nedir? 301 yönlendirme ingilizce karşılığı, ‘Redirect Permanent yani kalıcı bir şekilde yönlendirmek demektir. Web sitesinde kalıcı bir değişiklik sonrası veya içerikler arasında farklı bir projeye yönlendirme yapılacağı zaman 301 yönlendirmesi yapılmalıdır. Kısaca, Redirect 301 eski sayfadan yeni bir sayfaya veya eski bir siteden yeni siteye kalıcı yönlendirme yapmanın en kolay yoludur. Özellikle arama motorları için son derece önemlidir.

Arama motorları tarafından web sitenin içeriğini veya linklerini değiştirmek pek hoş karşılanmaz. Bu tarz bir durumun yaşanması sonucunda web sitesi kullanıcılara gösterilmez. Yani arama motorları tarafından indexlenmiş URL’lerin yapısını değiştirmek pek iyi bir yöntem değildir. Ancak bir 301 yönlendirmesi ile eski sayfaları yeni sayfalara yönlendirme yapılarak kullanıcı kaybı en aza indirilebilir.

301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

301 yönlendirmesi kolaylıkla yapılabilen bir işlemdir. 301 yönlendirmeyi, Htaccess site yönlendirme ile  kolaylıkla yapabilirsiniz. Ancak  Htaccess dosyası üzerinde değişiklikler yaparken dikkatli olmakta son derece önemlidir. Özellikle 500 Internal Server Error’lerden kaçınmak için, dosyanızın orijinal halinin bir kopyasını mutlaka alınmasını tavsiye ederiz. Gözden kaçırılan bozuk ve çalışmayan sayfalar için ise 404 hata sayfası tasarlayarak kullanıcı deneyimini iyi bir şekilde yönetebilirsiniz. 404 hata sayfası nasıl oluşturulur? Rehber yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Şimdi web sitenizde tek bir sayfayı farklı bir sayfaya nasıl taşıyabileceğiniz gösteren bir örneği paylaşacağız;

Redirect 301 /güncel-olmayan.html /güncel-ve-yeni-sayfa.html

Yukarıdaki örnekte güncel olmayan eski bir sayfanızı yeni ve güncel olan sayfanıza 301 yönlendirmesi yaparak sağlıklı bir şekilde yönlendiriliyorsunuz.

Web Sitesini Başka Bir Web Sitesine Yönlendirme

Eski sitenizin link yapısını bozmadan yeni bir alan adı almak arama motorları dost yöntemlerindendir. Bu durumda eski web sitenizin tüm sayfalarını birebir olacak şekilde yeni web sitenize kalıcı olarak yönlendirir.

Redirect 301 /https://eskisite.com/ https://yenisite.com

301 ve 302 Yönlendirme Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yukarıda da detaylı bir şekilde bahsettiğimiz gibi 301 yönlendirmesi kalıcı bir yöntemdir. Ancak 302 yönlendirmesi ise geçici bir durumdur. Bir link taşınması durumunda kullanılan 301 yönlendirmesi ile link ve site değerinin en az yüzde yetmişinin korunduğunu söyleyebiliriz.

302 yönlendirme ise geçici bir süreliğine olan bir yönlendirmedir. Örnek üzerinden açıklayacak olursak, Örneğin web sitenizi bakıma aldınız ve tamamen yenileniyorsunuz, web sitenizi kısa bir süre sonra tekrar faaliyete geçireceksiniz bu durumda web sitesine gelen ziyaretçileri 302 geçici yönlendirme ile alakalı olan ve aktif olan başka bir siteye yönlendirebilirsiniz. Burada amaç geçici olarak kapatılan bir web sitesini kullanıcıya boş ve hatan veren bir şekilde göstermek yerine kullanılabilir olan bir sayfaya ulaşmalarını sağlamaktır.

Unutulmaması gereken önemli bir husus ise 302 yönlendirme aktif olduğu sürece arama motorları siteyi ve linkleri takip etmeyi bırakacaklardır.

 

Published On: Aralık 9th, 2021 / Categories: Rehber /