Hemen Teklif Alın

404 Sayfası Nasıl Oluşturulur ve Yönlendirilir?

admin

1 Kasım 2021

404 sayfası oluşturma ve 404 yönlendirmesi yapmak web sitenin trafiği için oldukça önemlidir. Bir web sitesinde birden fazla sayfa ve içerikler bulunuyor. Bu sayfalar arasında bazen belirli karışıklıklar oluşabiliyor. Karışıklıktan kastımız web sitesinde bulunan bir bağlantının taşınmış veya silinmiş olması. Bu durumda web sitesine giren kullanıcılara kötü bir deneyim yaşatmamak adına onlara modern görünümlü bir 404 sayfası yönlendirilmesi yapılması son derece önemlidir. Bazen kırık sayfaları 301 ile yönlendirme yapmakta güzel bir yöntem olabilir ancak kırık link kontrollerini sürekli fark etmek biraz zordur. Gözden kaçma ihtimali yüksek olduğundan bu durum kullanıcıya kötü bir deneyim yaşatabilir. Bundan dolayı 404 sayfası oluşturma ile işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

404 Sayfası Nedir?

İnternet’te her zaman istediğimiz bir sayfaya ulaşmaya biliriz. Bir web sitesine var olduğunu sandığımız veya bağlantısının taşınmış olduğu sayfalarda 404 Not Found yazısı ile karşılaşabiliriz. Hemen aşağıda görmüş olduğunuz 404 Not Found kullanıcıya aradığı sayfanın mevcut olmadığını bildirir.

404 Sayfası Nasıl Olmalıdır?

404 sayfası oluştururken dikkat edilmesi gereken şey, web sitesini ziyaret eden kullanıcıların web sitesinden çıkış yapmasını engelleyerek onları web sitenin farklı sayfalarına yönlendirmektir. Bir 404 sayfası tasarlamak için öncelikle kullanıcıya hatalı bir sayfada olduğunu ve bunun kolaylıkla farklı alternatiflere sayfalara geçilmesini açıkça göstermek gerekir.

Örneğin; Ana sayfa, Hizmetlerimiz, Ürünlerimiz gibi sayfalar veya bir arama çubuğu ekleyerek kullanıcının aramak istediği şeyi kolayca bulmasını sağlayabilirsiniz.

Dijital dünya her ne kadar hızla değişip gelişse de bazı kullanıcılar 404 hatasının ne anlama geldiğini, neden böyle bir sayfanın karşısına çıktığını anlamayabilir. Bundan dolayı “Sayfa Bulunamadı” gibi hemen her kullanıcın anlayacağı şekilde özelleştirilmesi daha sağlıklı olacaktır.

Aşağıda özelleştirilmiş ve kullanıcı deneyimine uygun bir 404 hata sayfası tasarımı görmektesiniz.

404 Sayfası Nasıl Oluşturulur?

404 hata sayfası oluşturmak oldukça kolay bir işlemdir. Burada yapılması gereken tek şey web sitesinde beğendiğiniz bir sayfanın bir kopyasını almak ve bu sayfayı 404 hata sayfası için özelleştirmek. Hata sayfası için örneğin, ana sayfayı da kullanabilirsiniz.

Bir web düzenleyicisinde veya herhangi bir HTML editörünü 404 hata sayfası düzenlemek için kullanabilirsiniz.

Editör seçimine karar verdikten sonra web sitenizde beğendiğiniz sayfanın kodlarını editöre kopyalayabilirsiniz.

Bulunmasını istemediğiniz alanların kodlarını silebilirsiniz.

Title kısmına “Aradığınız Sayfa Bulunamadı” ,Oppsssssss Sayfa Bulunamadı” gibi sevdiğiniz başlıkları kullanabilirsiniz.

Başlık seçiminden sonra isteğe bağlı görseller kullanabilirsiniz. 404 hata sayfasını anasayfaya veya ilgili sayfalara link ekleyerek kullanıcı yönlendirebilirsiniz.

Oluşturduğunuz 404 hata sayfasının adını 404.html olarak kaydedin ve sunucunuza yükleyin.

Yaptığınız tüm değişikleri ve 404 hata sayfasının çalıştığını test etmek için örneğin; salinus.com/404.html şeklinde aratarak test edebilirsiniz.

WordPress 404 Sayfası Oluşturma

WordPress alt yapısına sahip bir web sitesinde 404 hata sayfası oluşturmak yukarıda anlattığımız işleme göre daha basittir. Hiçbir kod bilgisi gerektirmeden hızlıca oluşturabilirsiniz.

WordPress admin panele giriş yaptıktan sonra tema düzenleyici sayfasını açın. Hemen orada 404 bağlantısını göreceksiniz. Bu şablonu dilediğiniz şekilde tasarlayabilirsiniz. WordPress 404 sayfası düzenleme işlemi işte bu kadar kolay.

Htaccess 404 Yönlendirmesi

Htaccess ile 404 sayfa yönlendirmesi yaparak web sitenize gelen kullanıcıları istediğiniz bir sayfaya tek satırlık bir kodu Htaccess dosyasına ekleyerek yönlendirebilirsiniz.

Aşağıda bulunan Htaccess dosyanıza 404 hata kodunu ekleyip kaydedebilirsiniz. Burada web site adına kendi web sitenizi ekleyerek kaydetmeyi unutmayın.

ErrorDocument 404 https://www.salinus.com/404

Published On: Aralık 7th, 2021 / Categories: Rehber /