Hemen Teklif Alın

SEO Danışmanlık Nedir? Neden Alınmalıdır?

admin

1 Kasım 2021

SEO (Arama motoru optimizasyonu) nedir? Web sitelerin arama motorları tarafından kolay anlaşılması için arama motorları kriterlerine uyarak web sitenin optimize edilmesidir. Hedeflenen anahtar kelime ve kriterlere bağlı kalarak arama motorlarında web sitesini üst sıralara taşınması işlemidir.

SEO organik trafik için oldukça önemli bir etkendir. Bundan dolayı E-ticaret firmaları ne denli büyük olursa olsun yine de SEO’ya ihtiyaç duyarlar. Arama motorlarının web siteni anlaması ve kullanıcı karşısına çıkarabilmesi için pek çok SEO kriterine uyulması gerekmektedir. Birçok şirket SEO’ya fazla vakit ayıramadığını söyleyip dijital reklamcılıkla trafik elde etmeye çalışır. Ancak bu kısa süreli ve bütçeniz ile sınırlıdır. SEO ise başarılı olduğu takdirde çok az maliyetle yıllarca organik trafiğe sahip olmanızı sağlar.

 

Peki SEO için illaki bir danışmanlık firması ile çalışmak zorunda mısınız? Elbette hayır bunun için SEO danışmanlığı almanıza gerek yok. Tabii bu işin ehli değilseniz yok. Ben SEO işinde kendime güveniyorum bu işi yaparım diyorsanız eğer stratejiler geliştirerek başlayabilirsiniz. Burada en çok dikkat edilmesi gereken durum doğru teknikleri uygulamaktır. Farketmeden yanlış teknikler uygulandığı takdirde web sitenize zarar verebilir ve bunu düzeltmek aylarınızı, yıllarınızı alabilir. İkinci bir dikkat edilmesi gereken husus ise kesinlikle zamandır. SEO çalışmasına gereğinden fazla zaman ayırmanız gerekir, bu zamanı düzenli ve planlı bir şekilde kontrol altında tutmanız son derece önemlidir.

Benim SEO için yeteri kadar bilgim yok veya SEO için yeteri kadar bilgim var ancak bunun için zamanım yok diyenlerdenseniz o zaman bir SEO danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. SEO danışmanlık web sitenizde performansınızı yükselterek, alacağınız geri dönüşümleri artırmanıza yardımcı olur.

SEO Danışmanlık

SEO danışmanlığı nedir? SEO danışmanlık arama motoru optimizasyonunda uzmanlaşmış kişi veya kurumların web sitelerinin arama motorlarında performansını artırmak isteyen firmaların istek ve ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Profesyonel bir şekilde üzerinde çalıştıkları web sitelerinin görünürlüğünü artırmak, yapılan arama sorgularına karşılık vermek için özgün içerikler üreterek stratejiler geliştirilmesidir. Site içi ile site dışında SEO odaklı çalışmalar yapmalarıdır.

SEO Danışmanlığı Nasıl Alınmalıdır?

Her danışmanlık gibi SEO danışmanlığı konusunda da alacağınız hizmeti detaylıca öğrenmeniz faydalı olacaktır. Türkiye’de pek çok ajans SEO danışmanlığı hizmeti vermektedir. Ancak ajanslar arasında firmanız için en uygun olanı seçmeniz gerekir. Bu hizmeti almadan önce SEO danışmanı web siteniz için neler yapacak bunu bilmeniz gerekir. Bu sayede danışmanlık hizmeti alırken amacınızı daha iyi kavramış olacak ve yapılan çalışmaların takibini kolaylıkla yapabileceksiniz.

SEO Çalışmaları

SEO çalışmalarında 2’tür çalışma mevcuttur. Bunlar; site içi SEO ve site dışı SEO’dur. Her iki aşamada arama motorlarına uyumluluk için farklı stratejiler gerçekleştirilir. Bu çalışmalar danışmanlık hizmeti aldığınız ajans tarafından düzenli ve planlı bir şekilde karşılanmaya başlar. Site içi SEO ve site dışı SEO birlikte yapıldığı takdirde web site performansını arama motorlarında göz önüne çıkarmayı kolaylaştıracaktır.

Site İçi SEO Çalışmaları

Site içi SEO çalışmaları danışmanlık aldığınız ajans tarafından karşılanması gerekir. Burada amaç web site içerisinde ki içeriklerin arama motorlarına uyumlu hale getirilmesidir. Site içi SEO çalışma aşamaları ise şu şekildedir.

 • Her sayfada kullanılan başlık etiketleri
 • Her sayfa veya ürün için SEO uyumlu meta açıklamalarının düzenlenmesi
 • SEO uyumlu özgün içeriklerin üretilmesi
 • Sektörel bazlı anahtar kelimelerin keşfi ve yeni anahtar kelime fikirleri
 • Web sitesi üzerinde bir site haritasının oluşturulması veya kullanıcı deneyimini kolaylaştıracak şekilde düzenlenmesi
 • Çarpıcı ve merak uyandırıcı başlıkların oluşturulması
 • Site hızının sürekli kontrolü ve hız performansını artıracak nitelikte çalışmaların yapılması
 • Web sitenin responsive uyumlu olması için gerekli çalışmaların yapılması
 • Google’ın SEO trendlerini takip ederek çalışmaları bu doğrultuda yönetmek
 • Yapılan çalışmalarla ilgili aylık veya yıllık raporların sunulması

Site Dışı SEO Çalışmaları

En az site içi SEO kadar önemli olan site dışı SEO, web sitenize dışarıdan da trafik almanızı sağlar. Web sitenizin değerini artıracak işlemler arasında olan site dışı SEO danışmanlık hizmeti alacağınız ajans tarafından karşılanır. Karşılanması gereken işlem adımları arasında şunları sıralayabiliriz;

Dışarıdan link alınması (Tabii burada oldukça dikkatli olunması gerekir. Her siteden link alınmaz veya her siteye link verilmez).

 • Sosyal medya trafiğini web siteye aktarmak
 • Sosyal mecralarda etkileşimi artırmak adına anahtar kelimeler ile stratejik çalışmalar yapmak
 • Video içerikleri için anahtar kelime analizlerinin yapılması
 • Yapılan çalışmalarla ilgili aylık veya yıllık raporların sunulması

SEO Danışmanlığı Hizmeti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Her SEO danışmanlık firması birçok gelişigüzel vaatlerde bulunur. Bu vaatlerin karşılanması için ise çalışmaları gereksiz yere uzatır veya gereğinden fazla detaylandırılır. Burada kurumsal SEO danışmanlığı alırken hangi ajanslardan uzak durmanız gerektiği hakkında birtakım bilgiler sunacağız.

 • En çok dikkat etmeniz gereken unsurlardan biri çok fazla spam anahtar kelime kullanımının önüne geçilmesi olacaktır. Yani gereğinden fazla kullanılan spam anahtar kelimeler web sitenizin değerini düşüreceği gibi ceza almanıza da sebep olabilir.
 • Kaynağı belli olmayan sitelerden link satın alınması, Bu işlem ilk etapta size organik trafik vaat etse de aslında durum hiç öyle değildir. Kaynağı belli olmayan link çıkışları web sitenizi arama motorlarında geri sıralara atabilir. Sadece geri sıraya atmakla da kalmaz bunun için bir ceza dahi alabilirsiniz.
 • Özgün içerikler, arama motorlarına dost niteliğinde bir web sitesine sahip olmanın altın kuralı özgün içerik kuralıdır. Eğer özgün içerik yerine baştan sağma sırf kelime kalabalığı olsun diye bir içerik oluşturulursa bunu hemen yayından kaldırmanızı öneririz. Bu durum arama motorlarının web sitenize düşük puanlar vermesine sebep olacaktır.
 • Raporlamanın baştan savma yapılması. Önemli çalışmalar arasında yer alan raporlama size aldığınız hizmetin size sağladığı performans hakkında detaylı bilgi sunulmasını sağlar. Yeni yapılan çalışmaların değerlendirilebilmesi için bu şarttır. Doğru bilgileri yansıtmayan raporlama ise sizi sadece aldatır. Bundan dolayı raporlamaya gerekli hassasiyeti göstermenizi öneririz.
 • Google trendlerinin takip edilmeyip geçmiş bilgilere dayalı stratejilerin geliştirilmesi. Ne yazık ki bu durum pek çok ajans tarafından yapılır. Kendini geliştirmeyen ajanslar sadece eskiye takılarak çalışmalarını yürütür. Ancak devamlı kendini geliştiren ve sürekli yenilenen danışmanlık ajansları sizi mutlak başarıya götürecektir.

SEO’nun Gücünü Web Sitenizde Hissetmek İstemez Misiniz?

SEO hizmeti veren firmalar arasında yer alan danışmanlık ajansımızda yukarıda belirtmiş olduğumuz tüm çalışmaları en ince ayrıntısına kadar web siteniz ilmek ilmek işliyoruz. Web sitenizi arama motorlarında üst sıralara çıkarmak için alanında uzman ekip kadromuz ile Google’ın güncel trendlerini takip ederek bunları bilgi ve tecrübemizle harmanlıyoruz.

Kurumsal SEO danışmanlığı yaptığımız bu yolda yeni müşterilerimizin başarılarını ikiye katlamak için sabırsızlanıyoruz. Gelin markanızın yükselişini konuşalım.

SEO hizmeti fiyat bilgisi için şimdi bize ulaşarak fiyatlarımız hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Published On: Kasım 3rd, 2021 / Categories: Genel /