Hemen Teklif Alın

Youtube SEO Nasıl Yapılır?

admin

1 Kasım 2021

Youtube’da daha fazla görünürlük, abone ve etkileşim almanız için sizlere bu rehber yazımızda oldukça faydalı bilgiler paylaşacağız. Bu rehberimizde bulunan bilgiler ışığında Youtube kanalınızı başarıya adım adım yaklaştırmış olacaksınız. Üstelik bu başarıyı tamamen ücretsiz bir şekilde elde edeceksiniz.

Youtube SEO Nedir?

SEO arama motorlarının en sevdiği çalışmalardır. SEO ile organik olarak arama motorlarında üst sıralarda yer almak düzenli çalışmalar ile mümkündür. Peki SEO sadece web sitelerinde mi yapılır? Elbette hayır dijital dünyada pek çok farklı platform bulunmaktadır. Bu platformlarda kullanıcıya daha hızlı ulaşabilmek için birtakım çalışmalar gerçekleştirilir ve bu çalışmaların başında organik trafiği sağlayan en büyük etken SEO’dur.

Youtube dünyada video içeriği bakımından en zengin arama motorudur. Arama motoru diyoruz çünkü Youtube bir arama motorundan farksızdır ve SEO tekniklerini uygulamaya oldukça uygundur. Youtube SEO ile kanalın kullanıcı deneyimini artırabilir ve kanalın görünürlüğünü üst sıralara taşıyabilirsiniz.

Youtube Kanalı SEO Uyumlu Hale Nasıl Getirilir?

SEO deyince hemen herkesin aklına Google gelir. Google en büyük arama motoru olduğu için SEO çalışmaları da Google dikkate alınarak yapılır. Ancak Youtube’da SEO çalışmaları biraz daha farklılık göstermektedir. Bu çalışmaları rehber yazımızda adım adım kanalınız için ihtiyacınız olan görünürlük ve etkileşimi elde edebileceğiniz Youtube SEO tekniklerine ulaşabileceksiniz.

Youtube SEO Anahtar Kelime Araştırması

SEO’nun ilk adımı elbette anahtar kelime analizidir. Youtube SEO’da olduğu gibi videoların ilk etapta anahtar kelime analizleri yapılmalıdır. Tabii burada anahtar kelime analizi diğer arama motorlarına göre biraz daha farklı olduğunu söyleyebiliriz. Bu farklılık genelde anahtar kelimelerin soru cümlesi ile bitmesi şeklindedir.

Anahtar Kelime Listesi Oluşturun

Youtube SEO’da anahtar kelime listesi oluşturmak için pek çok anahtar kelime planlayıcısından yararlanabilirsiniz. Favori stratejilerimizden biri de Youtube’nin arama önerisinden faydalanmaktır. Burada tek yapmanız gereken Youtube arama çubuğuna istediğiniz kelime ve kelime öbeklerini aratmak. Youtube kullanıcıların en çok aradığı anahtar kelime öbeklerini size listeleyecektir.

Aynı zamanda Google Anahtar Kelime Planlayıcı üzerinden de anahtar kelime analizlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Anahtar kelime seçiminde bulunurken eğer yeni bir kanala sahipseniz ve henüz çok az etkileşim elde ediyorsanız, Rekabeti düşük arama hacmi yüksek anahtar kelimelerden yana seçimler yapabilirsiniz. Eğer etkileşimi yüksek bir kanala sahipseniz ancak daha fazla görünürlük elde etmek istiyorsanız, rekabeti yüksek ve arama hacmi yüksek anahtar kelimelerden yana seçimlerde bulunabilirsiniz.

Hemen aşağıda Google Anahtar Kelime Planlayıcısına “poğaça tarifi” şeklinde bir örnek anahtar kelime aratılmış ve ilgili sonuçlar rekabete göre sıralanmıştır.

youtube-anahtar-kelime-planlayici

youtube anahtar kelime listesi

Kanalınızı Ortaya Çıkaracak Kaliteli Videolar Oluşturun

Kaliteli video içerikleri Youtube’un en çok önem verdiği sıralama faktörleri arasında yer alıyor. Bundan dolayı videolarınızı oluştururken kullanıcıyı etkilemekten kaçınmayın. Video içeriği ne kadar bilgilendirici olursa kullanıcı videonuzu uzun süre izleyecektir. Uzun süre izlenen videolarınız sayesinde Youtube kanalınızı kullanıcı için yararlı içerikler kategorisine alacak ve kullanıcının karşısına ilk sizin reklamlarınızı çıkaracaktır.

İzlenme süresi Youtube için oldukça önemli bir sıralama metriğidir. Yukarıda da dediğimiz gibi kullanıcıların videolarınızı uzun süre izleyebilmesi için kaliteli içerikler oluşturmanız gerekmektedir. Aynı zamanda diğer rakip kanallardan daha özgün içeriklere sahip olmanız gerekir. Unutmayın! Her kullanıcı farklı ve faydalı videolar için zaman harcar, bundan dolayı özgünlük dikkat etmeniz gereken önemli unsurlardandır.

Ayrıca videolarınızı birbiriyle alakalı olanlar için oynatma listeleri oluşturabilirsiniz. Bu sayede kullanıcı videonuzu izledikten sonra video ile ilgili benzer içerikleri de izlemek isteyecektir. Siz de bu sayede kolay bir şekilde görüntüleme sayılarınızı artırabileceksiniz. Bu yöntem kullanıcıları kanalınızda tutmak için güzel bir yöntemdir.

Video İçeriklerine Uygun Başlıklar Seçin

Kullanıcılar bir video ana görselinden sonra en çok video başlıklarına dikkat eder. Bir başlık onların arama terimlerine ne kadar yakınsa videolarına tıklama oranları da o denli artacaktır. Peki başlıklarınızı nasıl optimize edebilirsiniz? Bunun yanıtı çok basit, derlemiş olduğunuz anahtar kelimelerden en az bir tanesini başlık içerisinde geçirmeye özen gösterin ve aynı zamanda başlığı kullanıcının dikkatini çekecek ve merak uyandıracak tarzda optimize edin.

Bir Youtube videosu başlığı en az dört kelime uzunluğunda olmalıdır. Örnek: Bir poğaça tarifi üzerine videonuzun olduğunu varsayalım. Bunun için kullanıcıda merak uyandıracak ve aynı zamanda anahtar kelime listenizden en az bir tanesini kullanarak başlık oluşturacaksınız. Şu şekilde; “ Hiç Bayatlamayan Yumuşacık Poğaça Tarifi” gibi bir başlık oluşturulabilir.

Video Açıklamalarınızı SEO Uyumlu Şekilde Optimize Edin

Youtube video açıklamaları Youtube’nin videonuzu asıl anlamlandırdığı kısımdır. Bunu bir web sitesinin herhangi bir sayfasının ne ile ilgili olduğu hakkında bilgi veren meta açıklaması olarak düşünebilirsiniz. Ancak video açıklaması meta açıklamaları kadar kısa olmak zorunda değildir. En az 200-300 kelime uzunluğunda video açıklaması yazabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta Youtebe’nin videonuzu anlamasını kolaylaştıracak teknikleri uygulamak olacaktır.

Video açıklamalarınızı SEO uyumlu hale getirmek için anahtar kelime listenizden yararlanabilirsiniz. Bu sayede Youtube SEO için optimize edilmiş video açıklamalarınız sayesinde Youtube’a spam olmadan video konusunu sağlıklı bir şekilde belirtmiş olacaksınız.

Video Etiketlerinizi Optimize Edin

Video etiketleri Youtube’nin SEO için sağladığı özelliklerden biridir. Bir video için kullanılacak etiketler daha fazla etkileşim alınmasını sağlayabilir. Ancak 10’dan fazla etiket kullanmamaya özen gösterin. Video içeriğinize uygun etiketlerden yana seçimler yapın. Bunun için anahtar kelime listenizden yararlanabilirsiniz.

Videolarınıza Alt Yazı Ekleyin

Youtube SEO için oldukça önemli adımlardan biri elbette videolarınıza alt yazı eklemektir. Özellikle işitme güçlüğü veya sağır kişiler için kullanılan alt yazılar Youtube’nin önem verdiği özellikler arasındadır.

Otomatik alt yazıları manuel olarak düzenleyebilir ve anahtar kelime listenizden yararlanabilirsiniz. Bu sayede arama motorları tarafından da videonuzun taratılmasını sağlayabilirsiniz.

Kullanıcıların Videolarınızın Altına Yorum Yapmasını Sağlayın

Yayınladığınız Videolar çok fazla yorum alırsa, Youtube videonuzun popüler olduğu sinyalini alır. Tıpkı Google gibi, Youtube da popüler içeriğe öncelik verir. Çok fazla yorum yüksek etkileşim elde etmenizi sağlar.

Her kullanıcının yazmış olduğu yorumları cevaplamaktan çekinmeyin. Bu kullanıcılara verdiğiniz önemi gösterdiğinden kullanıcı ile aranızda güçlü bir bağ oluşmasını da sağlayacaktır.

Kanalınızın Abone Sayısını Artırın

Tüm Youtuberların en büyük isteği elbette fazla abone sayısına sahip olmaktır. Abone sayısını artırmak elbette hayal değildir. Doğru teknikler uygulandığı takdirde kendiliğinden artmaya başlar. Bunun için kullanıcıları abone olmaya teşvik edin. Her videonun başında veya sonunda “Abone Olmayı Unutmayın” gibi ifadelere yer vermeniz önemlidir. Aynı zamanda “Abone Ol” butonu ile kullanıcıları teşvik edebilirsiniz.

Sonuç

Youtube SEO adımları dikkatli bir şekilde optimize edildiğinde başarı elde edilmesi olağandır. Bundan dolayı her adımı dikkatle ve sabırla uygulamanızı öneririz. Her video için ayrı ayrı çalışma Youtube SEO çalışması yapmanız gerektiğini unutmayın. Umarım bu rehber yazımız ile birlikte Youtube Kanalınızda etkileşimi artırır ve iyi sonuçlar elde edersiniz.

Youtube’da Daha Fazla Etkileşim Almak İçin Reklam Desteği Alın!

Youtube Seo sizleri organik olarak bir yere taşıyacaktır. Ancak çok daha fazla etkileşim elde etmek istiyor ve rakip kanallardan daha fazla görünürlüğe sahip olmak istiyorsanız Youtube reklam desteği alabilirsiniz. Bu sayede bütçenize bağlı olarak videolarınızda etkileşim oranlarınızı artırabilirsiniz. Youtube reklam verme için şimdi ekibimizle iletişime geçin. Profesyonelliği video etkileşimleriniz ile hissedin.

 

Published On: Kasım 10th, 2021 / Categories: Genel /